Jaką matę do jogi wybrać?

July 27, 2021

Przed wyborem maty prędzej czy później staje każdy z nas. Albo w momencie kiedy decydujemy się rozpocząć praktykę i chcemy kupić swoją pierwszą matę do jogi, albo kiedy praktykujemy już jakiś czas i nadszedł moment kiedy chcemy nabyć swoją matę idealną.


Obecnie na rynku dostępna jest szeroka paleta mat do jogi. Różnią się m.in. materiałem z którego są zrobione, designem, grubością i ceną. Trzeba pamiętać, że wybór maty to bardzo indywidualna sprawa. Nie da się wskazać jednej idealnej maty, która będzie odpowiednia dla wszystkich. Zadajmy więc sobie kilka pytań, które ułatwią nam podjęcie decyzji.


Czy to na jakiej macie ćwiczę ma znaczenie?

Wybór maty do jogi nie jest najważniejszą sprawą w praktyce (jogować można zawsze i wszędzie, świetnym podłożem do praktyki asan będzie też trawa, dywan, koc albo po prostu podłoga). Ale trzeba to powiedzieć głośno - dobra mata ułatwia nam życie i sprawia, że praktyka staje się zdecydowanie przyjemniejsza.


Jaką matę wybrać na początek?

Generalnie możemy wybrać jedną z dwóch ścieżek:

1) Kupujemy niedrogą matę bo nie wiemy czy joga "to jest to" - wtedy zwracamy uwagę na to aby mata dobrze trzymała się podłoża a my trzymali się dobrze maty (co można sprawdzić np. przykładając dłoń do maty). Żeby zacząć praktykować jogę nie musimy kupować drogiej i profesjonalnej maty do jogi. Często jest tak, że dopiero praktykując już jakiś czas poznajemy swoje potrzeby i oczekiwania względem maty.

2) Kupujemy matę profesjonalną, z reguły droższą - wtedy odpowiadamy sobie na kolejne pytania, robimy research po sklepach i świadomie wybieramy matę, która spełnia nasze najważniejsze potrzeby.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty?

1) Przyczepność - mata powinna nam pomagać w wykonaniu asany, musi więc dobrze trzymać się podłoża i nie powinniśmy się na niej ślizgać. Przyczepność maty zależy od materiału z jakiego jest wykonana i tego, czy mamy tendencję do pocenia się w trakcie praktyki, czy nasza skóra pozostaje sucha.  Z reguły, jeśli masz tendencję do suchych dłoni i stóp, a Twoja praktyka jest raczej spokojna, to lepszym wyborem będzie np. mata z kauczuku. Jeśli Twoje dłonie i stopy pocą się w trakcie praktyki i/lub Twoja praktyka jest dynamiczna i intensywna, lepsza może okazać się mata pokryta mikrofibrą. Przed zakupem maty dobrze jest ją też po prostu dotknąć i sprawdzić czy tą przyczepność czujemy.

Na co zwrócić uwagę: Czy mam tendencję do pocenia się, czy raczej do suchej skóry? Jak intensywna jest moja praktyka (intensywna, czy raczej łagodna)?

2) Materiał - najczęściej mamy do wyboru:

  • PVC - materiał syntetyczny, nie jest biodegradowalny, przyczepność tych mat bardzo zależy od modelu i użytkowania, bardzo trwałe, łatwe w pielęgnacji i korzystne cenowo.
  • TPE - bardzo miękka pianka, bardzo lekka, zapewniająca całkiem dobrą przyczepność i amortyzację, stosunkowo niedroga.
  • kauczuk - materiał naturalny i biodegradowalny, lekko chropowaty i bardzo przyczepny (choć jeśli masz dużą tendencję do pocenia się to możesz się ślizgać). Ze względu na to, że materiał jest naturalny, może się szybciej zużywać, wymaga specjalnej pielęgnacji. Cena mat kauczukowych jest zazwyczaj wyższa niż z PVC i TPE.
  • korek - materiał naturalny, biodegradowalny. Antypoślizgowość maty korkowej wzrasta wraz ze zwiększaniem się ilości wilgoci na macie (podobnie jak w matach z mikrofibry). Ze względu na to, że materiał jest naturalny, może się szybciej zużywać ale jest łatwy w pielęgnacji. Cena mat korkowych jest zazwyczaj wyższa niż z PVC i TPE.
  • poliuretan - zazwyczaj pokrywa wierzchnią warstwę maty, materiał bardzo przyjemny w dotyku, zapewnia dobrą przyczepność zarówno w przypadku suchych, jak i wilgotnych dłoni i stóp. Maty z poliuretanu zazwyczaj zdobione są pięknymi wzorami. Są jednak dość delikatne i wymagają specjalnej pielęgnacji. Wyższa cena.
  • mikrofibra - pokrywa wierzchnią warstwę maty, jest miękka i przyjemna w dotyku ale nabiera większej przyczepności dopiero, gdy staje się wilgotna. Dobrze chłonie wilgoć. Jest odpowiednia dla osób, które mają wilgotne dłonie i stopy lub/i lubią intensywną praktykę lub ćwiczą w klimacie tropikalnym :). Producenci mat z mikrofibrą polecają też czasami pryskanie maty wodą przed praktyką aby uzyskać lepszą przyczepność ale osobiście uważam, że jeśli musimy pryskać matę wodą przed praktyką to lepiej wybrać inną matę :). Maty z mikrofibry mają bogaty wybór jeśli chodzi o design. Są łatwe w pielęgnacji. Wyższa cena.

Na co zwrócić uwagę: Czy mam tendencję do pocenia się, czy raczej do suchej skóry? Czy chcę żeby moja mata była wykonana z naturalnych materiałów? Czy ważna jest dla mnie wytrzymałość maty? Czy praktyka, której dedykowana jest mata będzie dynamiczna, czy raczej łagodna? Jak ważny jest dla mnie design?

3) Grubość - od grubości maty zależy najczęściej jej twardość, waga i elastyczność. Jeśli chodzi o twardość to trzeba się zastanowić jak wrażliwe mamy ciało w kontakcie z twardym podłożem. Jeśli bolą nas stawy i kości to lepiej nabyć matę grubszą i bardziej miękką. Jeśli nie mamy takich problemów, to cienka mata powinna być ok (zawsze można podłożyć kocyk pod kolana). Grubsze i cięższe maty będą lepsze do praktyki stacjonarnej, cieńsze i lżejsze sprawdzą się jeśli zamierzamy się przemieszczać i nie chcemy dźwigać dużego ciężaru. Od grubości maty zależy też często jej elastyczność - cienkie maty można składać w kostkę i schować do plecaka/walizki, z grubszą matą się to nie uda.

Na co zwrócić uwagę: Czy mam wrażliwe ciało w kontakcie z twardym podłożem? Czy bolą mnie kolana kiedy klęczę? Czy chcę mieć lekką i elastyczną matę, którą będę nosić ze sobą w różne miejsca, czy będę korzystać z niej raczej stacjonarnie?

Czy lepiej mieć jedną matę czy kilka?

Wszystko zależy od Ciebie, Twojego trybu dnia/życia, sposobu praktyki i podejścia do tematu. Możesz mieć jedną matę, która może nie będzie idealna na wszystkie okazje ale spełnia Twoje najważniejsze potrzeby, a z innymi jesteś w stanie pójść na kompromis. Możesz też mieć też kilka mat i używać ich w zależności od potrzeb aby zawsze czuć się komfortowo. Pamiętaj tylko aby mata pomagała Ci w praktyce, a nie ją utrudniała :).